Artsteten a Mariataferl

5.7.2022

Ráno o 07:15  odchod z Bratislavy. Doobeda návšteva Artstetten– rozprávkového zámku so štyrmi cibuľovitými vežičkami, ktoré dokumentujú život následníka trónu.

František Ferdinand sa stal následníkom trónu, keď syn cisára Františka Jozefa I. Rudolf tragicky ukončil svoj život na zámku Mayerling.  František Ferdinand sa spočiatku len zriedka zdržiaval na zámku Artstetten, ale keď dokončil prestavbu zámkov v Česku, začal sa zaujímať aj o Artstetten. Zmodernizoval zariadenie, dal zaviesť výťah a zároveň si splnil sen o ceste okolo sveta. Trofeje z navštívených krajín zapĺňajú priestor viacerých miestností. Bol zberateľom, ale aj vášnivým poľovníkom.

Cisár František Jozef I. však neschvaľoval jeho nerovný vzťah so Žofiou Chotkovou a tak si ho predvolal, aby mu zväzok vyhovoril. Začal sa tak dlhý boj o lásku, až nakoniec cisár povolil s podmienkou, že Žofia sa nikdy nestane cisárovnou a ich deti nebudú mať žiaden nárok na trón. Žili 14 rokov v šťastnom manželstve, kým ich život neukončil srbský atentátnik Gavrilo Princip 28. júna 1914 počas návštevy v Sarajeve. Na zastrešenom nádvorí zámku stojí kópia kabrioletu.

Pod zámkom/ kostolom v zámku, nechal František postaviť hrobku, vzdal sa pochovania v Kapucínskom kostole vo Viedni, pretože by nemohol byť tým pádom pochovaný so svojou manželkou. V hrobke sú pochované aj ich deti a je tu pochovaná aj Alžbeta, princezná Luxemburská (1922-2011)* dcéra Šarloty a Félixa, vojvodu z Parmy.

Popoludní príchod do Mariataferlu. Obec Maria Taferl leží na severnom brehu Dunaja a je to najznámejšie pútnické miesto v Dolnom Rakúsku a druhé najväčšie v Rakúsku. Pútnická bazilika Maria Taferl je špeciálnym posvätným duchovným miestom v kraji venované sedembolestnej matke Božej.

Z tohto malebného posvätného miesta ležiaceho vo výške 233 metrov nad Dunajom sa vám naskytne nádherný výhľad na údolie Dunaja a hornatú krajinu regiónu Mostviertel až po reťaz Alpského pohoria, ktoré sa pred očami návštevníkov rozprestiera do šírky viac ako 300 kilometrov. Základný kameň pútnického kostola Maria Taferl, do ktorého bol zahrnutý aj dub s milostivým obrazom – odtiaľ pochádza názov „Maria Taferl“, bol položený 25. apríla 1660. Kostol bol postavený podľa návrhu neznámeho staviteľa pod dohľadom dolnorakúskeho dvorného a krajinného staviteľa Georga Gerstenbranda. Od roku 1671 pokračoval v stavbe Talian Carlo Lurago, ktorý pracoval najmä na stavbách v Čechách. Dokončením stavby bol v 1707 poverený Prandtauer.

Klenotnica baziliky je miestnosť nádherne vymaľovaná v pestrom ľudovom štýle baroka s freskami, ktoré zobrazujú príbeh stvorenia a príbehy o zázračných uzdraveniach a záchrane .V decembri 1947 poskytol bazilike pápež Pius XII. titul „Basilika minor“. Podvečer odchod z Mariataferl a príchod do BA cca 18:30

Cena zájazdu: 36 €

  • doprava zájazdovým luxbusom
  • sprievodca programom zájazdu
  • poistenie CK pre prípad insolventnosti

Nezahŕňa:

  • komplexné cestovné poistenie : 4 € / pandemic alebo 2,5 € / obyčajné
  • Vstup na zámok Artstetten a sprievodca v českom jazyku: cca 13 €
  • Vstup do klenotnice v Mariataferl : 3 €